Historia

OSP Wróblowice

Rok powstania: 1923

Straż we Wróblowicach powstała w 1923 roku. Pierwszą siedziba druhów była drewniana szopa postawiona na prywatnym gruncie Jana Ulaneckiego, jednego z założycieli. Drugim inicjatorem powstania strażackiej struktury we Wróblowicach był Józef Ulanecki. Jednostka dysponowała na początku ręczna pompą, którą wozili do pożarów konno. Motopompa trafiła na wyposażenie dopiero w 1950 roku, staraniem komendanta Edwarda Wójcika. Sprzęt przechowywano w prywatnym domu Juliana Ochwata. Od 1959 do 1980 roku przy jednostce funkcjonowała 16-osobowa drużyna żeńska. Wstępujące do niej dziewczęta całą swoja młodość poświęciły strażackiej służbie i przygodzie, dorastając w mundurze.

    6 września 1965 roku wykupiono działkę, a dwa lata później przystąpiono do budowy domu strażaka. Inwestycja została zakończona w ciągu pięciu lat i 25czerwca 1972 roku obiekt oddano do użytku. W 1975 roku druhowie wybudowali zbiornik przeciwpożarowy na działce Józefa Migdała. Przez wiele lat do akcji do akcji wzywano uderzając w dwa mosiężne gongi. Czynił to pierwszy z druhów, który dotarł do budynku, gdzie  znajdował się gong.

    Od 1980 roku do akcji Wróblowiccy ochotnicy wyjeżdżali Żukiem. Samochód wraz z motopompą trafił do OSP z zarządu powiatowego Straży Pożarnych w Brzesku. Pojazd służył do 2005 roku, kiedy zastąpił go Star zakupiony od kolegów z Gwoźdźca. Jeszcze Żukiem strażacy wyjeżdżali ratować mieszkańców i ich dobytek w czasie powodzi, jaka w 1997 roku nawiedziła region. Z kolei w 2004 roku gasili pożar składu zniczy w zakładzie produkcyjnym w Janowicach. Oprócz akcji ratowniczo – gaśniczych, druhowie z Wróblowic regularnie uczestniczą w zawodach i ćwiczeniach, włączając się w życie społeczne i religijne. Brali tez udział w zabezpieczeniu wizyt Ojca Świętego. Na przestrzeni lat funkcje komendanta pełnili: Jan Ulanecki, Edward Wójcik, Adolf Łazarek, Antoni Szczerba, Mieczysław Gondek, Grzegorz Knapczyk a obecnie Zbigniew Wojtaszek.

Prezesami byli: Józef Ulanecki, Stanisław Hajduk, Stanisław Noskowicz, Józef Kapałka, Kazimierz Pawłowski, Michał Ulanecki a obecnie Piotr Osiecki.